Словник нумізмата

Нова тема   Відповісти

Донизу

Словник нумізмата

Створювати  Cossack-harakternyk на тему Ср Вер 07, 2011 2:08 am

Спойлер:
Аверс - лицьова сторона монети або медалі.

"Андріївські" червінці (розм.) - одинарні та подвійні червінці 1749-1753 рр.., Що мають на зворотному боці зображення св. Андрія.

Асигнації - перші російські паперові гроші, що забезпечують мідної монетою. а. випускалися урядом з 1769 по 1843 р. і володіли платіжною силою до наприкінці 1847 р.

Афінаж - процес відділення благородних металів (золота, платини, срібла) від домішок або один від одного.

Банкова монета - зустрічається в ряді урядових документів XVIII-XX ст. назва високопробної срібної монети номіналом в 1 1 / 2 рубля, 1 рубль, 3 / 4 рубля, 50 і 25 копійок. У деякі періоди часу 25-копійочник ставився не до банкової, а до розмінною монетою.

Біллон - 1) неповноцінна розмінна монета з низькопробного срібла і недорогоцінних металлов.2) низькопробне срібло, що використовувалося для карбування розмінної монети.

Бони - 1) тимчасові металеві або паперові гроші, що випускаються місцевою владою, установами або підприємствами 2) паперові гроші, що вийшли з ужитку і стали предметом колекціонування.

Гурт - бічна поверхня монети. Покривають р. насічки, візерунки або напису називаються гуртовими, а інструмент і верстати, за допомогою яких вони наносяться, - гуртільнимі.

Донатівние (подарункові) монети-монети, що чеканилися в Росії не для випуску в обіг, а для роздачі їх членами імператорського прізвища різним особам у вигляді заохочення або у зв'язку з яким-небудь подією.

Легенда - напис на лицьовій і оборотній стороні монети або медалі.

Лігатура (у монетному виробництві) - добавка менш цінного металу до основного дорогоцінного металу при складанні сплаву. йде на карбування монет (добавка срібла або міді до золота, міді до срібла). такий сплав називається легованим зелотів чи сріблом, а маса (вага) сплаву, витраченого на монету, - лігатурної масою (вагою) цієї монети.

Маточник - штамп для виготовлення монетних штемпелів. на м. наносився рельєф різних зображень, які на штемпелі, при його виготовленні за допомогою метри, виходили поглибленими. рідше на м. вибивалися пунсонами написи, які на штемпелі виходили опуклими, а на монеті втиснутими.

Меморіальні (пам'ятні) монети - монети, що чеканилися з нагоди будь-яких подію чи ювілеїв і випускалися зазвичай в широкий обіг. м. м. рублевого і півтора рублевого гідності називалися іноді медальним монетами.

"Меншиков" гривеник (розм.) - пробна мідна монета десятикопеечную гідності, викарбувана в 1726 р.

Мінцмейстер - начальник монетного переділу (відділення) на монетному дворі; чиновник, який відповідав за монетне виробництво.

Монетна регалії - монопольне право держави на карбування та випуск монет.

Монетна стопа - характеристика монети, що визначає її нормальну масу (вагу) в залежності від її номіналу. м. с. виражається сумарною номінальною ціною, на яку повинні бути начеканени монети різних номіналів з певної кількості металу, наприклад: "19 руб. 75 ^ / g, коп. з фунта срібла легованого" або "12 руб. 80 коп. з пуда міді". для кожного нового випуску монет м. с. встановлювалася спеціальним урядовим рішенням.

Монетний тип - сукупність зображень і написів, що покривають лицьову або зворотний бік монети. м. т. лицьовій або зворотного боку монети складається з основних і додаткових елементів. до основних елементів м. т. на російських монетах XVIII-початку XX ст. відносяться: портрет і вензель (монограма) імператора; державний і місцеві герби; зображення св. Андрія, вершника зі списом, пам'ятника (на меморіальних монетах), алегоричних фігур (одноглавого орла, бога війни Марса, царських регалій, військової арматури). до додатковим елементам м. т. на російських монетах відносяться: написи, що містять ім'я і титул імператора, відомості про монетної стопі або складі сплаву, яку-небудь декларацію і т. д.; позначення номіналу монети; дата карбування монети; позначення монетного двору, знаки гравера і мінцмейстера; зображення корон, вінків і гірлянд. крім основних і додаткових елементів м. т. на монетах містилися декоративні деталі: обідки (лінійні, точкові, зубчасті та фігурні), рамки і картуші, стрічки, розетки, зірочки, листя, віньєтки, лінійні знаки і т. п. в тому випадку , коли на одній зі сторін монети (або на обох її сторонах) основний елемент м. т. відсутній, його роль виконує додатковий елемент, що займає на поле монети домінуюче становище. від співвідношення поміщених на сторонах монети основних або виконують їх роль додаткових елементів м. т. залежить, яка з цих сторін є лицьовій, а яка зворотному.

Новоділи-особливі підроблені монети, виготовлені на монетних дворах на замовлення колекціонерів-любителів або деяких урядових організацій. Для карбування новоділів використовувалися як справжні штемпелі монет, які вийшли з ужитку, так і штемпелі, спеціально виготовлені і були часом фантастичними.

Номінал-гідність монети, її номінальна ціна.

"Павловський перечекан" (розм.) - перечеканкі мідних монет 1796 нового зразка, що проводилася за царювання Павла I, але штемпелями з вензелем Катерини II і з датуванням, відповідної років її царювання.

Пара-грошова одиниця, рівна 1 / 40 частини турецького куруша і відповідала трьом російським грошам (півтора копійкам).

"Пугачовська" рубль (розм.) - новодельная монета, отримана шляхом відбитка центральній частині штемпелів мідного "Сестрорєцького" рубля на гуртку звичайного срібного рубля. Своє суто умовна назва ця монета отримала внаслідок випадкового збігу наявної на ній дати (1771 р.) з часом, безпосередньо передували повстанню Пугачова, а також внаслідок відсутності на ній імені або вензелі імператриці.

Пунсони (або пуансон) - штамп з рельєфним зображенням цифри (числових п.), букви або групи букв (літерний п.). набір п. з позитивним зображенням букв і цифр використовувався для нанесення на незагартована штемпель написів, літерних і цифрових позначень. У деяких випадках набором п. з негативним зображенням букв і цифр наносилися написи на незагартована маточник, а іноді - на гурт деяких новодельних монет.

Розмінна монета - монета, призначена для потреб дрібного товарообігу. Найчастіше карбувалася з низькопробного срібла або з недорогоцінних металів.

Реверс - зворотний бік монети або медалі.

Регулярний чекан - упорядкована машинна чеканка монет на круглих гуртках-заготовках. З 1700 р. н. ч. змінив у Росії ручну карбування монет неправильної форми, заготовками для яких служили розплющені шматки срібного дроту.

"Рейхелевских" рубль і полтина - пробні срібні монети 1845 без позначення номіналу
Cossack-harakternyk
Cossack-harakternyk
Admin

К-ть повідомлень : 172
Дата регистрации : 06.09.2011
Возраст : 23

Переглянути профіль користувача http://denis.pp.ua/ , http://denis.pp.ua/

На початок Донизу

Re: Словник нумізмата

Створювати  Broker на тему Пт Вер 23, 2011 10:12 pm

Нумизматика — наука о монетах. Это дополнительная, обособленная историческая дисциплина, внимательно рассматривающая историю денежного обращения и монетной чеканки. В основе лежит греческое имя существительное «номос» (nomos) — «закон», иными словами — законное платежное средство — и производное от него «номизма» (nomisma) — монета. Cool
Broker
Broker

К-ть повідомлень : 20
Дата регистрации : 23.09.2011
Возраст : 51
Звідки : Киев

Переглянути профіль користувача

На початок Донизу

На початок


 
Права доступу до цього форуму
Ви можете відповідати на теми у цьому форумі